אם המים הם החומר הנצרך ביותר בעולם, המלט נמצא מיד אחריהם. החומר העיקרי שמשמש את הבנייה המודרנית ברחבי העולם, נועד לייצור תשתיות ומערכות, פיתוח בתי מגורים ושלל צרכים מגוונים כמו כיסוי פני התקרה, ייצור שכבת הגנה יעילה לקירות, בידוד תרמי ואקוסטי וליטוש פגמים שנוצרו בעת הבניה. הובלת מלט בישראל ובעולם כולו נחשבת לאחת המלאכות המורכבות ביותר לוגיסטית ורק קומץ חברות מתמחות בסוג זה של הובלה, כאשר חברת עידן בי סחר היא אחת מהן.

מהו מלט וכיצד הוא מיוצר?

אבקת המלט בשמה המקצועי נקראת צמנט פורטלנד ומתקבלת כתוצאה מהכנת חומר גלם המורכב מתערובת של אבן גיר ואדמת חרסית, העוברים תהליך שריפה כימי בכבשן ובטמפרטורה של כ-1,600 מעלות צלזיוס. החומר המתקבל בשלב הביניים קרוי קלינקר ואותו טוחנים לאבקה דקה ומוסיפים גבס ומינרלים עד לקבלת מלט.

קיימות שלוש דרכי ייצור מלט מקובלות: תהליך ייצור רטוב (התהליך ה"ישן"), תהליך ייצור יבש למחצה ותהליך יבש. ההבדל בין שלושת הדרכים הוא כמות המים המתווספת לחומר הגלם לפני שריפתו. ככל שכמות המים קטנה, כך ניתן לחסוך משמעותית באנרגיה ולשמור על סביבה בריאה ונקיה. את המלט יוצקים על משטח ישר, נקי ויבש ובסיום יש לנקות אותו כך שיהיה חף מלכלוכים, אבק ושמנים שעשויים לפגוע בתוצאה הסופית. כמו כן על מנת לבצע את יישום המלט, יש להקפיד על הוראות הבטיחות הנדרשות ולהשתמש בכפפות ומשקפי מגן מתאימים.

הובלת מלט – כיצד היא מתבצעת?

רוב מדינות העולם נוהגות לייצר את המלט שלהן באופן עצמאי וכך פועלים גם בישראל. הסיבות לכך הן ההובלה המורכבת וטווח הזמנים הקצר לשימוש במלט, על מנת שלא יספח לחות רבה מידי.

כאשר מבצעים שינוע מלט, ניתן לבצע זאת באחת משתי דרכים: הובלת מלט במיכלית ייעודית תוך טעינה ופריקה באמצעות משאבת וואקום, או הובלת מלט בשקים. כבר עם פריקת המלט יש לחשב מראש את המרקם, לדלל או להסמיך אותו אם יש בכך צורך. המשמעות היא שעל מנת לעסוק בתחומים מקצועיים הקשורים למלט, יש צורך בידע רב, שפע של מיומנות וניסיון מקצועי של שנים רבות.

סוגי המלט הקיימים

שני סוגי המלט הנפוצים ביותר הם מלט לבן ומלט שחור/ אפור המורכבים מתערובות של חול, מלט ופולימרים שונים. מלט לבן מתאים לבנייה או יציקה שבה יש צורך בגוון בהיר כמו למשל ריצוף באבן טבעית, מילוי מישקים במעטפת אבן, גרנוליט בהירה ומוזאיקה. ביתר העבודות אפשר להשתמש בשני סוגי המלט. סוגי מלט נוספים הקיימים ונפוצים בישראל הם מלט פורטלנד, מלט הידראולי ומלט מהיר התקשות. בבנייה שבה יש צורך לבצע איטום משובח (לחדרי רחצה, בריכות שחייה או חיזוקים למשל), תוזמן הובלת מלט הידראולי, העמיד ביותר בפני לחות ורטיבות. כאשר יש צורך בתיקונים מידיים, עבודה מהירה מאוד או זירוז של העבודה הקיימת וללא המתנה לדילול או הסמכת המלט, תוזמן הובלת מלט מהיר התקשות המכונה גם מלט מהיר ייבוש.

שיווק והובלת מלט מהירים ובטיחותיים

חברות בנייה ושיפוצים זקוקות לחברת שיווק והובלת מלט מומחית ומקצועית המבינה היטב את הצרכים של הבנייה בשטח ומסוגלת לשנע את החומר הכבד ויקר הערך באופן המתאים. יש לבחור במובילים מנוסים בלבד, על מנת שהמלט שהוזמן יגיע ליעדו באופן מהיר ובטוח תוך שימוש בכל הציוד והידע הקיימים. רק חברה מנוסה ומקצועית תוכל לאפשר שינוע מלט תוך זמן קצר ולבצע זאת באופן שימנע נזקים וישמור על כל כללי הבטיחות.